KSIĄŻNICA CIESZYŃSKA
43-400 Cieszyn, ul. Mennicza 46
tel.: (33) 851 38 41, fax: (33) 851 38 45
e-mail: ksiaznica@kc-cieszyn.pl

Kolekcje zabytkowe

Data aktualizacji: 2013-10-31 14:16:48

Na trzon zbiorów Książnicy Cieszyńskiej składają się zabytkowe kolekcje biblioteczne, a mianowicie biblioteka Leopolda Jana Szersznika, biblioteka Czytelni Ludowej, biblioteka Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, biblioteka Tadeusza Regera, Biblioteka Pomuzealna oraz biblioteki Józefa Ignacego Kraszewskiego.  Za wyjątkiem tej ostatniej, wszystkie powstały w Cieszynie w okresie pomiędzy drugą połową XVIII w. a początkiem XX, a ich losy ściśle splecione są z dziejami miasta i regionu, przy czym ów związek ma historię znacznie dłuższą, niż historia samych bibliotek, ponieważ większość z wymienionych kolekcji zawiera fragmenty i pozostałości po cieszyńskich księgozbiorach instytucjonalnych i prywatnych, których geneza i obecność w Cieszynie w niektórych przypadkach sięga nawet  średniowiecza.

Samodzielne funkcjonowanie wymienionych bibliotek dobiegło końca w latach dwudziestych i trzydziestych XX w., kiedy to wszystkie połączone zostały pod skrzydłami ówczesnego Muzeum Miejskiego, aby w 1960 r. stać się podstawą utworzonego wówczas w Cieszynie terenowego Oddziału Zabytkowego Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Oddział, który w 1988 r. włączony został do Miejskiej Biblioteki Publicznej, pięć lat później stał się podstawą założenia samodzielnej Książnicy Cieszyńskiej.
 

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij