KSIĄŻNICA CIESZYŃSKA
43-400 Cieszyn, ul. Mennicza 46
tel.: (33) 851 38 41, fax: (33) 851 38 45
e-mail: ksiaznica@kc-cieszyn.pl
Strona główna  >  Wydarzenia

Wydarzenia

Gra miejska "Śladami bohaterów 1939-1945"

30 wrzesień 2012

30 września, w ramach tegorocznej edycji "Skarbów z Cieszyńskiej Trówły", Książnica Cieszyńska przeprowadziła grę miejską przypominającą bohaterów, którzy w czasie niemieckiej okupacji podejmowali próby ocalenia tworzonych i gromadzonych przez pokolenia cieszyńskich Polaków dóbr kultury oraz niesienia pomocy zagrożonym współobywatelom.

  czytaj dalej >>

Trówła pełna książek po raz dwunasty

28 wrzesień 2012

W dniach od 28 do 30 IX 2012 r. odbyła się w Cieszynie XII edycja festiwalu „Skarby z cieszyńskiej trówły”, przybliżającego mieszkańcom Cieszyna i gościom bogactwo kultury, tradycji i historii Śląska Cieszyńskiego. W jego organizację zaangażowała się również Książnica Cieszyńska, podejmując próbę spopularyzowania wiedzy na temat regionalnego dziedzictwa piśmienniczego. 

  czytaj dalej >>

Głos Wolnej Europy

25 wrzesień 2012

3 maja 2012 r., dokładnie w sześćdziesiątą rocznicę uruchomienia Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, w siedzibie Senatu RP została zaprezentowana jubileuszowa wystawa planszowa pt. „Głos Wolnej Europy”, ukazująca fenomen tego niezwykle zasłużonego dla walki z reżimem komunistycznym w Polsce medium. Pod koniec września – z inicjatywy posłanki Aleksandry Trybuś i Senatora RP Tadeusza Kopcia – zobaczyć ją było można także w Cieszynie.

  czytaj dalej >>

Wójt małego Kuwejtu

21 wrzesień 2012

Bohaterem następnego spotkania z cyklu "Zaolzie teraz" będzie Andrzej Feber, wójt Stonawy, w latach 2000-2006 członek Senatu Republiki Czeskiej. Spotkanie, zatytułowane "Wójt małego Kuwejtu", moderować będzie red. Otylia Toboła, zaolziańska dziennikarka i publicystka, wieloletnia kierownik Redakcji Polskiej Czeskiego Radia w Ostrawie. Odbędzie się ono w piątek 21 września 2012 r. o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej przy ul. Menniczej 46 w Cieszynie.

  czytaj dalej >>

Pracownik Książnicy laureatem Nagrody im. Floriana Znanieckiego

29 sierpień 2012

Miło nam poinformować, że jury konkursu na Nagrodę im. Floriana Znanieckiego za najlepsze prace magisterskie z dziedziny socjologii, za rok 2011 postanowiło uhonorować laurem pierwszego stopnia (najwyższym) rozprawę „Mały Wiedeń w Cieszynie. Geneza, studium zjawiska oraz wpływ na tożsamość mieszkańców miasta dziś” autorstwa Wojciecha Święsa, od 2011 r. pracującego w Czytelni Ogólnej Książnicy Cieszyńskiej. Praca napisana została na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach pod kierunkiem prof. Marka S. Szczepańskiego. Dla osób zainteresowanych tematyką autor prezentuje jej krótkie streszczenie wraz z najważniejszymi wnioskami:

  czytaj dalej >>

Fajnie być sobą

18 lipiec 2012

Bohaterką następnego spotkania z cyklu "Zaolzie teraz" będzie Ewa Farna, tegoroczna maturzystka, absolwentka Gimnazjum z Polskim Językiem Nauczania w Czeskim Cieszynie. Spotkanie, zatytułowane "Fajnie być sobą", moderować będzie red. Mirosław Sokół, dziennikarz i producent telewizyjny, autor cyklicznych programów o tematyce zaolziańskiej na antenie TVP Polonia i TVP Katowice. Odbędzie się ono w środę 18 lipca 2012 r. o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej przy ul. Menniczej 46 w Cieszynie.

  czytaj dalej >>

Picturebook i Korczak

5 lipiec 2012

 W ramach Festiwalu "Kręgi sztuki", który w tym roku po raz trzeci już odbędzie się w Cieszynie, Iwona Chmielewska zaprasza młodzież, dorosłych, nauczycieli, bibliotekarzy i seniorów na prowadzone przez siebie wykłady połączone z warsztatami. Zajęcia, będą się odbywały w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej przez trzy dnii, po trzy godziny każde. Ich celem jest upowszechnienie idei książki obrazkowej „picturebook” oraz i szczególnego tematu w roku 2012 - „Janusza Korczaka”.

  czytaj dalej >>

Kresowe stanice

24 czerwiec 2012
W niedzielę, 24 czerwca 2012 r. w Galerii Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy KRESOWE STANICE. 100-LECIE HARCERSTWA NA ŚLĄSKU CIESZYŃSKIM. Wystawa, przygotowana przez Książnicę we współpracy z Komendą Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Ziemi Cieszyńskiej  z okazji 100-lecia ruchu harcerskiego na Śląsku Cieszyńskim, czynna będzie do 29 września 2012 r. we wtorki-piątki w godz. 08.-18.00 oraz w soboty w godz. 09.00-15.00.
  czytaj dalej >>

Między ziemią a niebem

15 czerwiec 2012

Bohaterem następnego spotkania z cyklu "Zaolzie teraz" będzie Andrzej Bizoń, dyrektor Gimnazjum z Polskim Językiem Nauczania w Czeskim Cieszynie, menadżer, nauczyciel, społecznik i... piłkarz. Spotkanie, zatytułowane "Między ziemią a niebem", moderować będzie Tomasz Wolff, dziennikarz prasowy i radiowy, redaktor naczelny "Głosu Ludu" - Gazety Polaków w Republice Czeskiej.

  czytaj dalej >>

Dwa światy

29 maj 2012

29 maja w Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy fotografii Piotra Brody zatytułowanej „Dwa światy”. Wystawa obejmuje fotografie stanowiące pokłosie wypraw do dwóch biegunowo od siebie odległych światów natury oraz techniki.

  czytaj dalej >>

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij