KSIĄŻNICA CIESZYŃSKA
43-400 Cieszyn, ul. Mennicza 46
tel.: (33) 851 38 41, fax: (33) 851 38 45
e-mail: ksiaznica@kc-cieszyn.pl
Strona główna  >  Wydarzenia

Wydarzenia

Konstytucja 3 Maja w Książnicy Cieszyńskiej

3 maj 2012

Z okazji 221. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Książnicy Cieszyńskiej odbyla się  okolicznościowa lekcja historii dla uczniów Gimnazjum z Polskim Językiem Nauczania w Czeskim Cieszynie, połączona z pokazem zachowanych w zbiorach biblioteki polskich druków politycznych XVIII w. 

  czytaj dalej >>

Tożsamość ubogacona różnorodnością

20 kwiecień 2012

Piąte spotkanie z cyklu „Zaolzie teraz”, które odbyło się 20 kwietnia 2012 r., nosiło tytuł „Tożsamość ubogacona różnorodnością”, a jego bohaterem był ks. dr Walerian Bugel, katolicki kapłan, adiunkt przy Katedrze Teologii Liturgicznej Wydziału Teologicznego w Ołomuńcu. Spotkanie moderowała red. Otylia Toboła

  czytaj dalej >>

VIII Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego

29 marzec 2012

Książnica Cieszyńska wraz z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Bielsku-Białej Filia w Cieszynie oraz Sekcją Bibliotekarską przy Oddziale ZNP w Częstochowie współorganizuje VIII Forum Bibliotekarzy Województwa Ślaskiego, które w tym roku nosić będzie tytuł "Biblioteka bez granic". Forum odbędzie się w czwartek, 29 marca 2012 r. w COK "Dom Narodowy" w Cieszynie.

  czytaj dalej >>

Nie lubię słowa Zaolzie

16 marzec 2012

W piątek, 16 marca 2012 w Książnicy Cieszyńskiej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Zaolzie teraz. Jego bohaterem był Mariusz Wałach, przdsiębiorca, współzałożyciel  firmy Walmark i współtwórca jej światowego sukcesu. Spotkanie zatytułowane "Nie lubię słowa Zaolzie" prowadził  red. Mirosław Sokół, dziennikarz i producent telewizyjny, autor cyklicznych programów o tematyce "zaolziańskiej" na antenie TVP Polonia i TVP Katowice.

  czytaj dalej >>

Policjant historykiem

9 marzec 2012

W piątek, 9 marca 2012 r. w Książnicy Cieszyńskiej odbyło się spotkanie promocyjne z komisarzem Jackiem Stelmachem, komendantem Komisariatu Policji w Skoczowie, autorem książki Historia pewnego „medalu” – metodą śledczą. „Walecznym Śląsk 1919”.

  czytaj dalej >>

Na zaolziańskiej scenie

17 luty 2012

Tradycyjnie już w trzeci piątek miesiąca, który w lutym przypadał na dzień 17, w Książnicy Cieszyńskiej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Zaolzie teraz”. Jego bohaterem był Janusz Klimsza, aktor, scenograf, scenarzysta, autor przekładów oraz wierszy i utworów prozatorskich, a przede wszystkim reżyser teatralny, uznawany za jednego z najwybitniejszych w Republice Czeskiej.

  czytaj dalej >>

Kalendarze, kalendarze...

13 luty 2012

W poniedziałkowe popołudnie 13 lutego w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej spotkali się pasjonaci specyficznego typu wydawnictw, jaki stanowią regionalne kalendarze, na Śląsku Cieszyńskim posiadające już ponad 150-letnią tradycję.

  czytaj dalej >>

Kiedy Bóg umiera...

3 luty 2012

W piątek, 3 lutego 2012 r., w galerii Ksiąznicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy "Wiek totalitaryzmów", przygotowanej przez Rafała Cholewę i Wojciecha Święsa. Ekspozycja, prezentująca poprzez pryzmat oryginalnych, historycznych publikacji narodziny ideologii totalitarnych oraz konsekwencję ich urzeczywistnienia w XX w., czynna będzie do 2 czerwca 2012.

  czytaj dalej >>

Jak najdalej od polityki

20 styczeń 2012

W piątek, 20 stycznia 2012 r. w Książnicy Cieszyńskiej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Zaolzie teraz”. Tym razem publiczność, która szczelnie wypełniła salę konferencyjną biblioteki, miała możliwość wysłuchać rozmowy z proboszczem parafii Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania „Na Niwach” w Czeskim Cieszynie, ks. seniorem Boogusławem Kokotkiem. Rozmowę, zatytułowaną "Jak najdalej od polityki", przeprowadził red. Krzysztof Marciniuk, dziennikarz „Głosu Ziemi Cieszyńskiej”.

  czytaj dalej >>

Skąd się wziął taki?

13 styczeń 2012

W piątek, 13 stycznia 2012 r. w Książnicy Cieszyńskiej odbyło się spotkane wieńczące prezentowaną od października 2011 r. ekspozycję: „Między Cieszynem, a Sopotem. Życie i działalność Józefa Golca”.

  czytaj dalej >>

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij