KSIĄŻNICA CIESZYŃSKA
43-400 Cieszyn, ul. Mennicza 46
tel.: (33) 851 38 41, fax: (33) 851 38 45
e-mail: ksiaznica@kc-cieszyn.pl
Strona główna  >  Wydarzenia

Wydarzenia

Kalendarze, kalendarze...

13 luty 2012

W poniedziałkowe popołudnie 13 lutego w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej spotkali się pasjonaci specyficznego typu wydawnictw, jaki stanowią regionalne kalendarze, na Śląsku Cieszyńskim posiadające już ponad 150-letnią tradycję.

  czytaj dalej >>

Kiedy Bóg umiera...

3 luty 2012

W piątek, 3 lutego 2012 r., w galerii Ksiąznicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy "Wiek totalitaryzmów", przygotowanej przez Rafała Cholewę i Wojciecha Święsa. Ekspozycja, prezentująca poprzez pryzmat oryginalnych, historycznych publikacji narodziny ideologii totalitarnych oraz konsekwencję ich urzeczywistnienia w XX w., czynna będzie do 2 czerwca 2012.

  czytaj dalej >>

Jak najdalej od polityki

20 styczeń 2012

W piątek, 20 stycznia 2012 r. w Książnicy Cieszyńskiej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Zaolzie teraz”. Tym razem publiczność, która szczelnie wypełniła salę konferencyjną biblioteki, miała możliwość wysłuchać rozmowy z proboszczem parafii Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania „Na Niwach” w Czeskim Cieszynie, ks. seniorem Boogusławem Kokotkiem. Rozmowę, zatytułowaną "Jak najdalej od polityki", przeprowadził red. Krzysztof Marciniuk, dziennikarz „Głosu Ziemi Cieszyńskiej”.

  czytaj dalej >>

Skąd się wziął taki?

13 styczeń 2012

W piątek, 13 stycznia 2012 r. w Książnicy Cieszyńskiej odbyło się spotkane wieńczące prezentowaną od października 2011 r. ekspozycję: „Między Cieszynem, a Sopotem. Życie i działalność Józefa Golca”.

  czytaj dalej >>

O historii słowami jej świadków

29 grudzień 2011

W czwartek, 29 grudnia 2011 r. w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbyło się spotkanie z dr. Grzegorzem Gąsiorem oraz Maciejem Melonem z zespołu Historii Mówionej Ośrodka KARTA. Podczas spotkania przedstawiona została multimedialna prezentacja Zapomniany kraj. Obraz stosunków polsko-czeskich na Zaolziu w XX wieku.

  czytaj dalej >>

Komu się kłaniać, mamo?

16 grudzień 2011

16 grudnia w Książnicy Cieszyńskiej odbyło się pierwsze z cyklu publicznych spotkań organizowanych w ramach projektu „Zaolzie teraz”. Bohaterką spotkania, zatytułowanego "Komu się kłaniać, mamo?", była Aniela Kupiec, urodzona w Nydku pod Czantorią poetka, pisarka, gawędziarka i animator kultury.

  czytaj dalej >>

Nowy tom serii "Bibliotheca Tessinensis"

9 grudzień 2011

W piątek, 9 grudnia 2011 r. w Książnicy Cieszyńskiej odbyła się publiczna prezentacja piątego tomu serii „Bibliotheca Tessinensis”, zatytułowanego Státní politika vůči polské menšině na Těšínsku v letech 1945-1949.

  czytaj dalej >>

Książnica Cieszyńska na Targach Książki Historycznej

26 listopad 2011

Książnica Cieszyńska znalazła się wśród 29 bibliotek, których publikacje zaprezentowano na stoisku I Salonu Bibliotek, zorganizowanego w ramach XX Targów Ksiazki Historycznej w Warszawie.

  czytaj dalej >>

Między Cieszynem a Sopotem. Życie i działalność Józefa Golca

7 październik 2011

W piątek 7 X 2011 r. otwarto wystawę poświęconą życiu i działalności Józefa Golca, cieszynianina związanego zarówno z rodzinnym miastem i regionem, jak i nadmorskim Sopotem, w którym spędził ponad pięćdziesiąt lat życia.

  czytaj dalej >>

Zamknięto "Trówłę" pełną książek

23 wrzesień 2011

Kolejna, jedenasta już edycja imprezy „Skarby z cieszyńskiej trówły” przeszła do historii. Przez weekend 16–18 września 2011 w Cieszynie wiele się działo i przyjemnością jest poinformować naszych Czytelników, że także Książnica dorzuciła swoje do programu „Trówły”, bo tak jak w bogato zdobionych skrzyniach należących do naszych przodków przechowywane były poza ubraniami czy kosztownościami także biblie, postylle i kancjonały, tak i dziś w cieszyńskiej „Trówle” nie mogło zabraknąć książek...

  czytaj dalej >>

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij