KSIĄŻNICA CIESZYŃSKA
43-400 Cieszyn, ul. Mennicza 46
tel.: (33) 851 38 41, fax: (33) 851 38 45
e-mail: ksiaznica@kc-cieszyn.pl
Strona główna  >  Wydarzenia

Wydarzenia

Najweselsze święto żydowskie i związany z nim jedyny pergaminowy zwój w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej

31 marzec 2017

Kolejny pokaz z cyklu „Cymelia i osobliwości w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej” odbędzie się w piątek 31 marca 2017 o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książąnicy. Tym razem prezentacja poświęcona będzie rękopiśmiennemu pergaminowemu zwojowi przechowywanemu w bibliotece Leopolda Jana Szersznika, jedynemu tego rodzaju zabytkowi w zbiorach placówki.

  czytaj dalej >>

Ślązakowcy. Powstanie, rozwój i zmierzch ruchu kożdoniowskiego

3 marzec 2017

W piątek 3 marca 2017 r. o godz. 14.00 w galerii Książnicy Cieszyńskiej będzie miało miejsce otwarcie wystawy „Ślązakowcy. Powstanie, rozwój i zmierzch ruchu kożdoniowskiego”, przedstawiającej całościowo historię działalności ugrupowania Józefa Kożdonia. Po wernisażu dr Grzegorz Wnętrzak wygłosi wykład „Ruch ślązakowski a kwestia przynależności Śląska Cieszyńskiego w latach 1918-1920”.

  czytaj dalej >>

"Boska komedia" - najbardziej znany literacki obraz piekła

24 luty 2017

Książnica Cieszyńska zaprasza na kolejny pokaz z cyklu "Cymelia i osobliwości Książnicy Cieszyńskiej", który odbędzie się w piątek 24 lutego o godz. 17.00. Prezentacja, zatytułowana „Boska komedia” – najbardziej znany literacki obraz piekła, poświęcona zostanie wiekopomnemu dziełu Dantego, będącemu arcydziełem literatury światowej i syntezą kultury średniowiecznej.

  czytaj dalej >>

Promocja nowego tomu serii "Bibliotheca Tessinensis"

3 luty 2017

W piątek 3 lutego 2017 r. w Sali konferencyjnej siedziby Kongresu Polaków w Republice Czeskiej w Czeskim Cieszynie przy ul. Komeńskiego 4 odbędzie się prezentacja edycji protokołów posiedzeń plenarnych Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego z lat 1918-1920.  W spotkaniu, podczas którego zaprezentowana zostanie edycja, udział wezmą jej autorzy oraz współtwórcy serii „Bibliotheca Tessinensis”.

  czytaj dalej >>

Królewska biblioteka i pochodzące z niej dzieło w zbiorach Książnicy

27 styczeń 2017

W piątek 27 stycznia o godz. 17.00 Książnica Cieszyńska zaprasza na pierwszy w tym roku pokaz z cyklu "Cymelia i osobliwości Książnicy Cieszyńskiej". Spotkanie zostanie poświęcone bibliotece króla Zygmunta Augusta i dziełu ozdobionemu jego superekslibrisem, zachowanemu w zbiorach książnicy Cieszyńskiej. Prezentację poprowadzi Jolanta Sztuchlik

  czytaj dalej >>

Ferie wśród starych książek 2017

17 styczeń 2017

Kolejny już raz w czasie ferii zimowych Książnica Cieszyńska zaprasza wszystkich zainteresowanych, szczególnie zaś młodzież gimnazjalną i licealną, do udziału w pokazach i warsztatach poświęconych dziejom książki, kulturze piśmienniczej i historii Śląska Cieszyńskiego. Zajęcia, ilustrowane pokazami zabytkowych rękopisów i druków, wzbogacone multimedialnymi prezentacjami oraz nauką praktycznego korzystania ze zbiorów biblioteki, odbywać się będą w dniach 17-27 stycznia 2017 r. siedzibie Książnicy Cieszyńskiej przy ul. Menniczej 46 w Cieszynie. Udział w pokazach i warsztatach jest bezpłatny.

  czytaj dalej >>

"Cymelia i osobliwości Książnicy Cieszyńskiej" w 2017 r.

5 styczeń 2017

Zainicjowany w 2014 r. cykl spotkań zatytułowanych „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej” znalazł trwałe miejsce w ofercie imprez organizowanych przez Książnicę Cieszyńską.  Także w 2017 r. biblioteka postanowiła ze stałą częstotliwością prezentować należące do jej zasobów unikalne i wyjątkowe druki i rękopisy  Spotkania odbywać się będą regularnie w każdy ostatni piątek miesiąca o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej.

  czytaj dalej >>

"Zrób to sam" - ostatnia w tym roku prezentacja z cyklu "Cymelia i osobliwości..."

29 grudzień 2016

W piątek 30 grudnia o godz. 17.00 Książnica Cieszyńska zaprasza na XXVIII pokaz z cyklu "Cymelia i osobliwości Książnicy Cieszyńskiej". Spotkanie zostanie poświęcone, nawiązującej do idei "zrób to sam", serii wydawniczej popularnych poradników technicznych - "Samouczek Techniczny Wydawnictwo popularno-naukowe", wydawanej w Cieszynie pomiędzy I a II wojną światową przez Brunona Kotulę. Prezentację poprowadzi Krzysztof Kleczek

  czytaj dalej >>

Kalendarze regionalne na rok 2017 - spotkanie promocyjne

16 grudzień 2016

W piątek 16 grudnia o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się spotkanie promocyjne poświęcone regionalnym kalendarzom na rok 2017. W prezentacji weźmie udział rekordowa liczba dziewięciu wydawnictw, które zaprezentują ich redaktorzy. Goście będą mieli okazję nabyć każdy z omawianych tytułów.

  czytaj dalej >>

Edycja protokołów posiedzeń plenarnych Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego już do nabycia

6 grudzień 2016

W listopadzie 2016 r. staraniem Książnicy Cieszyńskiej ukazał się kolejny tom serii „Bibliotheca Tessinensis” zawierający edycję protokołów posiedzeń plenarnych Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego z lat 1918-1920.  Publikacja, obejmująca dwa pokaźnych rozmiarów woluminy, w których prócz protokołów szczegółowo dokumentujących przebieg plenarnych obrad Rady zamieszczono także omawiane w ich trakcie dokumenty, dostępna jest już w sprzedaży.

  czytaj dalej >>

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij