KSIĄŻNICA CIESZYŃSKA
43-400 Cieszyn, ul. Mennicza 46
tel.: (33) 851 38 41, fax: (33) 851 38 45
e-mail: ksiaznica@kc-cieszyn.pl
Strona główna  >  Wydarzenia

Wydarzenia

Komu się kłaniać, mamo?

16 grudzień 2011

16 grudnia w Książnicy Cieszyńskiej odbyło się pierwsze z cyklu publicznych spotkań organizowanych w ramach projektu „Zaolzie teraz”. Bohaterką spotkania, zatytułowanego "Komu się kłaniać, mamo?", była Aniela Kupiec, urodzona w Nydku pod Czantorią poetka, pisarka, gawędziarka i animator kultury.

  czytaj dalej >>

Nowy tom serii "Bibliotheca Tessinensis"

9 grudzień 2011

W piątek, 9 grudnia 2011 r. w Książnicy Cieszyńskiej odbyła się publiczna prezentacja piątego tomu serii „Bibliotheca Tessinensis”, zatytułowanego Státní politika vůči polské menšině na Těšínsku v letech 1945-1949.

  czytaj dalej >>

Książnica Cieszyńska na Targach Książki Historycznej

26 listopad 2011

Książnica Cieszyńska znalazła się wśród 29 bibliotek, których publikacje zaprezentowano na stoisku I Salonu Bibliotek, zorganizowanego w ramach XX Targów Ksiazki Historycznej w Warszawie.

  czytaj dalej >>

Między Cieszynem a Sopotem. Życie i działalność Józefa Golca

7 październik 2011

W piątek 7 X 2011 r. otwarto wystawę poświęconą życiu i działalności Józefa Golca, cieszynianina związanego zarówno z rodzinnym miastem i regionem, jak i nadmorskim Sopotem, w którym spędził ponad pięćdziesiąt lat życia.

  czytaj dalej >>

Zamknięto "Trówłę" pełną książek

23 wrzesień 2011

Kolejna, jedenasta już edycja imprezy „Skarby z cieszyńskiej trówły” przeszła do historii. Przez weekend 16–18 września 2011 w Cieszynie wiele się działo i przyjemnością jest poinformować naszych Czytelników, że także Książnica dorzuciła swoje do programu „Trówły”, bo tak jak w bogato zdobionych skrzyniach należących do naszych przodków przechowywane były poza ubraniami czy kosztownościami także biblie, postylle i kancjonały, tak i dziś w cieszyńskiej „Trówle” nie mogło zabraknąć książek...

  czytaj dalej >>

Maniowy 2011

7 lipiec 2011

W czwartek, 7 lipca 2011 r. w Sali Konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy fotografii pt. "Maniowy 2011". Na wystawie zaprezentowane zostały zdjęcia wykonane w czasie pleneru, zorganizowanego w ramach edukacyjnego cyklu Foto Opener przez grupę Pictorial Team kierowaną przez Mieczysława Wielomskiego.

  czytaj dalej >>

Machiny, balony, lokomobile...

10 czerwiec 2011

W piątek, 10 czerwca 2011 r. w galerii Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż kolejnej już w tym roku wystawy. Tym razem Książnica Cieszyńska zaprezentowała przechowywane w jej zbiorach dawne piśmiennictwo technicznie. Na ekspozycji nie zabrakło oczywiście wątków regionalnych. Wszak jeszcze do 1920 r. Cieszyn był stolicą jednego z najbardziej uprzemysłowionych i rozwiniętych pod względem technicznym regionów w Europie Środkowej...

  czytaj dalej >>

"Noc muzeów" w "Mieście Książek" 2011

27 maj 2011

W 2011 r. „Noc muzeów” organizowana jest w Cieszynie już po raz czwarty. Podobnie, jak było to już w roku minionym, Książnica Cieszyńska uczestniczyła w niej wraz ze swoimi partnerami, współtworzącymi  "Szlak cieszyńskich archiwów i bibliotek zabytkowych", a mianowicie cieszyńskim Oddziałem Archiwum Państwowego w Katowicach, Biblioteką i Archiwum im. Tschammera przy Kościele Ewangelicko-Augsburskim oraz Archiwum i Bibliotekę cieszyńskiego Konwentu Zakonu Bonifratrów. Inicjatorem i koordynatorem całej akcji było tradycyjnie Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Każda z placówek przygotowała specjalny program pozwalający zaznajomić nocnych gości nie tylko z zabytkowymi zbiorami, ale także zaprezentować im specyfikę działań realizowanych w poszczególnych archiwach i bibliotekach.

  czytaj dalej >>

Podzielone regiony - podzielone kultury historyczne?

2 marzec 2011

W dniach 3-5 marca w Książnicy Cieszyńskiej odbyła się międzynarodowa konferencja, zorganizowana w ramach Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, zatytułowana "Podzielone regiony - podzielone kultury historyczne?" Była ona poświęcona analizie krótko- i długofalowego wpływu, jaki na pamięć historyczną mieszkańców wybranych europejskich regionów, w tym przede wszystkim Śląska Cieszyńskiego, wywarły granice państwowe, rozdzielające zwarte niegdyś obszary kulturowe.  Podczas konferencji wygłoszone zostały 22 referaty, autorstwa historyków i antropologów z Polski, Niemiec, Czech i Austrii.

  czytaj dalej >>

Śladem Czarnej Julki

25 luty 2011

25 lutego 2011 r. w Galerii Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy: "Śladem Czarnej Julki. Karwina z czasów dzieciństwa Gustawa Morcinka". Ekspozycję zwiedzać można we wtorki-piątki w godz. 08.00-18.00 oraz w soboty w godz. 09.00-15.00.

  czytaj dalej >>

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij