KSIĄŻNICA CIESZYŃSKA
43-400 Cieszyn, ul. Mennicza 46
tel.: (33) 851 38 41, fax: (33) 851 38 45
e-mail: ksiaznica@kc-cieszyn.pl
Strona główna  >  Wydarzenia

Wydarzenia

Konferencja „Rodzina i szkoła w środowisku lokalnym”

14 listopad 2016

W poniedziałek 14 listopada 2016 r. w Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się konferencja „Rodzina i szkoła w środowisku lokalnym” organizowana przez Zakład Pedagogiki Społecznej i Edukacji Międzykulturowej Instytutu Nauk o Edukacji Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach we współpracy z innymi jednostkami badawczymi.  Plenarne obrady konferencji otwarte są dla wszystkich zainteresowanych.

  czytaj dalej >>

Budziciele. W 125 rocznicę śmierci Pawła Stalmacha

9 listopad 2016

 W środę 9 listopada 2016 r. o godz. 14.00 w galerii Książnicy Cieszyńskiej nastąpi otwarcie wystawy “Budziciele. W 125 rocznicę śmierci Pawła Stalmacha”. Jej tematem jest działalność pionierów polskiego obozu narodowego na Śląsku Cieszyńskim, często określanych w literaturze właśnie mianem “budzicieli polskości” bądź “szermierzy polskości”, ze szczególnym uwzględnieniem uznawanego za przywódcę całej grupy Pawła Stalmacha.

  czytaj dalej >>

O największej bibliotece szlacheckiej na Śląsku Cieszyńskim i jej niepozornym właścicielu

28 październik 2016

W piątek 28 października o godz. 17.00. w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej”. Poświęcone zostanie największej znanej dotąd wczesnonowożytnej bibliotece szlacheckiej z terenu Śląska Cieszyńskiego, której pochodzący z epoki inwentarz, obejmujący 568 pozycji, zachował się w  księgozbiorze ks. Leopolda Jana Szersznika i podczas spotkania zostanie zaprezentowany w oryginale.

  czytaj dalej >>

"W dowód najgłębszej czci". Najcenniejsze dedykacje w księgozbiorze Józefa Ignacego Kraszewskiego

30 wrzesień 2016

W piątek 30 września o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się XXV już spotkanie w ramach cyklu "Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej". Zostanie ono poświęcone Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu, jego bibliotece, a przede wszystkim unikatowemu zbiorowi dedykacji, jaki udało się zgromadzić autorowi "Starej baśni". Spotkanie zatytułowano "W dowód najgłębszej czci. Najcenniejsze dedykacje w księgozbiorze Józefa Ignacego Kraszewskiego". Głos na ten temat zabierze Wojciech Święs.

  czytaj dalej >>

Ewangelicy w antyniemieckim i antykomunistycznym ruchu oporu

27 wrzesień 2016

We wtorek 27 września o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się wykład zatytułowany „Ewangelicy w antyniemieckim i antykomunistycznym ruchu oporu”. Kilka interesujących postaci związanych z działalnością podziemną przedstawią prelegentki – Daria Czarnecka i Władysława Magiera. Współorganizatorem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział Bielsko-Biała.

  czytaj dalej >>

Rozkosze stołu i lektury

23 wrzesień 2016

Tegoroczny program imprez przygotowanych w Książnicy Cieszyńskiej w ramach XVI edycji „Skarbów z cieszyńskiej trówły” (23-25 września 2016) obejmuje propozycje znane już z poprzednich wydań, a więc adresowane do dzieci warsztaty czerpania papieru oraz otwarty maraton czytania tekstów gwarowych, ale i wydarzenie premierowe. Będą nim warsztaty kulinarne, ilustrowane prezentacją dawnych książek kucharskich zachowanych w zbiorach Książnicy. Rozkosze stołu i lektury staną się też tematem przewodnim całej tegorocznej edycji „Skarbów” w Książnicy Cieszyńskiej, bo wokół kulinariów koncentrować się będą również teksty, czytane podczas maratonu gwarowego.

  czytaj dalej >>

Oswald Guziur. Wspomnienie w 20 rocznicę śmierci

20 wrzesień 2016

We wtorek 20 września 2016 r. o godz. 17.00 Książnica Cieszyńska zaprasza do swojej sali konferencyjnej na spotkanie z prof. dr. hab. Januszem Guziurem, które poświęcone będzie biografii Oswalda Guziura (1910-1996), wywodzącego się z Zaolzia działacza społecznego, żołnierza ZWZ AK, autora głośnych publikacji na temat historii polsko-czechosłowackich stosunków na Śląsku Cieszyńskim.

  czytaj dalej >>

Ile można stracić, ile odzyskać? O konserwacji zespołu Archiwaliów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego

26 sierpień 2016

W piątek 26 sierpnia o godz. 17.00 odbędzie się kolejna XXIV prezentacja z cyklu "Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej". Tym razem uczestnicy spotkania zapoznani zostaną z zawartością zespołu rękopisów noszącego nazwę Archiwalia Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego (APTL). Przedstawione zostaną im również dylematy, jakie towarzyszą konserwatorom podczas restaurowania tak cennego i różnorodnego zbioru.

  czytaj dalej >>

Miejsca wyobrażane, miejsca odkrywane

12 sierpień 2016

W najbliższy piątek 12 sierpnia 2016 r. o godz. 14.00 w galerii Książnicy Cieszyńskiej nastąpi otwarcie ekspozycji, "Miejsca wyobrażane, miejsca odkrywane. Obraz świata w dawnej książce ilustrowanej", prezentującej kanon dawnej literatury geograficznej, przede wszystkim zaś wydane przed wiekami, bogato ilustrowane dzieła zawierające graficzne przedstawienia nieznanych wcześniej zakątków kuli ziemskiej, tamtejszej przyrody i zamieszkujących je ludów.

  czytaj dalej >>

W poszukiwaniu źródeł Nilu. Najciekawsze opisy podróży i badań Teodora Koczego

29 lipiec 2016

 Już w najbliższy piątek 29 lipca o godz. 17.00 odbędzie się kolejna XXIII pprezentacja z cyklu "Cymelia i osobliwości ze zbiorów Ksiąznicy Cieszyńskiej". Tym razem uczestnicy spotkania zapoznani zostaną z postacią i dorobkiem zapomnianego cieszyńskiego badacza historii naturalnej, podróżnika i odkrywcy Teodora Koczego (1813-1866).

  czytaj dalej >>

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij