KSIĄŻNICA CIESZYŃSKA
43-400 Cieszyn, ul. Mennicza 46
tel.: (33) 851 38 41, fax: (33) 851 38 45
e-mail: ksiaznica@kc-cieszyn.pl
Strona główna  >  Wydarzenia

Wydarzenia

Oswald Guziur. Wspomnienie w 20 rocznicę śmierci

20 wrzesień 2016

We wtorek 20 września 2016 r. o godz. 17.00 Książnica Cieszyńska zaprasza do swojej sali konferencyjnej na spotkanie z prof. dr. hab. Januszem Guziurem, które poświęcone będzie biografii Oswalda Guziura (1910-1996), wywodzącego się z Zaolzia działacza społecznego, żołnierza ZWZ AK, autora głośnych publikacji na temat historii polsko-czechosłowackich stosunków na Śląsku Cieszyńskim.

  czytaj dalej >>

Ile można stracić, ile odzyskać? O konserwacji zespołu Archiwaliów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego

26 sierpień 2016

W piątek 26 sierpnia o godz. 17.00 odbędzie się kolejna XXIV prezentacja z cyklu "Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej". Tym razem uczestnicy spotkania zapoznani zostaną z zawartością zespołu rękopisów noszącego nazwę Archiwalia Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego (APTL). Przedstawione zostaną im również dylematy, jakie towarzyszą konserwatorom podczas restaurowania tak cennego i różnorodnego zbioru.

  czytaj dalej >>

Miejsca wyobrażane, miejsca odkrywane

12 sierpień 2016

W najbliższy piątek 12 sierpnia 2016 r. o godz. 14.00 w galerii Książnicy Cieszyńskiej nastąpi otwarcie ekspozycji, "Miejsca wyobrażane, miejsca odkrywane. Obraz świata w dawnej książce ilustrowanej", prezentującej kanon dawnej literatury geograficznej, przede wszystkim zaś wydane przed wiekami, bogato ilustrowane dzieła zawierające graficzne przedstawienia nieznanych wcześniej zakątków kuli ziemskiej, tamtejszej przyrody i zamieszkujących je ludów.

  czytaj dalej >>

W poszukiwaniu źródeł Nilu. Najciekawsze opisy podróży i badań Teodora Koczego

29 lipiec 2016

 Już w najbliższy piątek 29 lipca o godz. 17.00 odbędzie się kolejna XXIII pprezentacja z cyklu "Cymelia i osobliwości ze zbiorów Ksiąznicy Cieszyńskiej". Tym razem uczestnicy spotkania zapoznani zostaną z postacią i dorobkiem zapomnianego cieszyńskiego badacza historii naturalnej, podróżnika i odkrywcy Teodora Koczego (1813-1866).

  czytaj dalej >>

Pierwsze nowożytne kompendium wiedzy o sztuce w ujęciu Joachima von Sandrarta. O konserwacji „Teutsche Akademie”

24 czerwiec 2016

Podczas kolejnego spotkania z cyklu „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej”, które odbędzie się w piątek, 24 czerwca 2016 o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej, zaprezentowane zostaną wszystkie tomy dzieła „L 'Academia Todesca della architectura, scultura e pittura oder Teutsche Academie...”. Wykład, prowadzony przez Annę Fedrizzi-Szostok, dotyczyć będzie okoliczności powstania dzieła oraz procesu konserwacji ksiąg.

  czytaj dalej >>

Czy istniało polskie impreium?

17 czerwiec 2016

Przed kilkoma miesiącami na rynku księgarskim ukazała się książka zatytułowana „Polskie imperium”, która swoim intrygującym tytułem i jeszcze ciekawszą zawartością wywołała spore poruszenie wśród miłośników dziejów ojczystych. W najbliższy piątek 17 czerwca o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się spotkanie z autorem „Polskiego imperium” dr. Michaelem Morysem-Twarowskim, które poprowadzi Marcin Mońka.

  czytaj dalej >>

"Mole w Książnicy". Rodzinny konkurs z nagrodami

29 maj 2016

Między godziną 20.00 a 23.00 uczestnicy Nocy Muzeów mieli okazję wziąć udział w specjalnie przygotowanym przez Książnicę Cieszyńską, przy życzliwym wsparciu Urzędu Miejskiego w Cieszynie oraz Starostwa Powiatowego w Cieszynie, konkursie...

  czytaj dalej >>

"Bogato zaopatrzony skład i nakład bardzo pięknych i tanich książek"

27 maj 2016

Profesjonalny księgarz? Natrętny geszefciarz? Krzewiciel zarazy moralnej? Najbardziej bodaj znany cieszyński księgarz Edward Feitzinger budził niegdyś skrajne emocje, a jego nazwisko zapamiętane zostało w Cieszynie do dziś. Na kolejnym, XXI już spotkaniu z cyklu „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej” zaprezentowana zostanie  legendarna księgarnia. Wykład odbędzie się w piątek 27 maja o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej.

  czytaj dalej >>

W poszukiwaniu dziedzictwa Mieszka I

20 maj 2016

Zaplanowana na 20 maja 2016 r. „Noc muzeów” zostanie w Cieszynie zorganizowana po raz dziewiąty. Jej program w Książnicy Cieszyńskiej będzie wyjątkowo bogaty, a niemal wszystkie jego punkty odwoływać się będą do jubileuszu 1050-lecia chrztu Mieszka I i ponad tysiącletniej historii Polski na tym fundamencie budowanej. Zarówno koncert inaugurujący imprezę, jak i dostępne tej nocy w Książnicy wystawy i prezentacje będą związane z dziedzictwem chrześcijańskim.

  czytaj dalej >>

Dzieło Sejmu Wielkiego

3 maj 2016

Książnica Cieszyńska zaprasza na okolicznościowe spotkanie poświęcone Konstytucji 3 Maja oraz czasom Sejmu Wielkiego, połączone z pokazem oryginalnych druków politycznych z tego okresu. Ilustrowany prezentacją multimedialną wykład rozpocznie się o godz. 14.00, a więc bezpośrednio po wcześniejszych wydarzeniach zorganizowanych w Cieszynie w ramach obchodów Święta Narodowego 3 Maja.

  czytaj dalej >>

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij