Wydarzenia
Kronikarz, bibliofil, folklorysta - spuścizna Henryka Trzaskalika w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej
W piątek 27 kwietnia 2018 r. o godz. 17.00 Książnica Cieszyńska zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Cymelia i osobliwości w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej”. Tym razem zostanie ono poświęcone sylwetce nieco dziś zapomnianego i niedocenionego kronikarza, bibliofila, bibliotekarza i działacza społecznego Henryka Trzaskalika.
czytaj dalej >>II sesja wykładowa Akademii Niepodległości
W najbliższy poniedziałek 26 marca 2018 r. o godz. 16.30 w Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się druga już w tym roku sesja wykładowa organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Akademii Niepodległości. Tym razem studenci Akademii wysłuchać będą mogli wykładów dr hab. Joanny Januszewskiej-Jurkiewicz (Uniwersytet Śląski w Katowicach) pt.: Zbiorowy portret uczestników ruchu paramilitarnego oraz prof. dr. hab. Wiesława Jana Wysockiego (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) pt. Drużyniacy i strzelcy.
czytaj dalej >>"Jestem zdrów i powodzi mi się dobrze". Listy więźniów z obozów koncentracyjnych w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej
Kolejne spotkanie z cyklu „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej”, które odbędzie się w piątek, 23 marca 2018 o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej biblioteki, zostanie poświęcone omówieniu kolekcji listów z niemieckich obozów koncentracyjnych.
czytaj dalej >>Polski duch wolności. Sto książek na stulecie odzyskania niepodległości
Książnica Cieszyńska ma zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy "Polski duch wolności. Sto książek na stulecie odzyskania niepodległości", który odbędzie się dnia 2 marca 2018 r. o godz. 15:00 w galerii biblioteki. Obchodzony w tym roku uroczysty Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości stanowi szczególną okazję, by uhonorować to doniosłe w historii narodu polskiego wydarzenie prezentacją najcenniejszych poloników ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej, spośród których każdy stanowi unikalny pomnik narodowej pamięci i tożsamości.
czytaj dalej >>Najwyższe francuskie odznaczenie dla Cieszyniaka. Jan Raszka i jego spuścizna w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej
W piątek 23 lutego 2018 r. o godz. 17.00 Książnica Cieszyńska zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Cymelia i osobliwości w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej”, poświęcone postaci wybitnego polskiego rzeźbiarza, legionisty i pedagoga, urodzonego w Ropicy Jana Raszki.
czytaj dalej >>Pieśni duchowe Jerzego Trzanowskiego w przekładzie Zbigniewa Macheja. Spotkanie autorskie
W piątek 2 lutego o godzinie 17.00 w Sali konferencyjnej książnicy Cieszyńskiej odbędzie się spotkanie autorskie ze Zbigniewem Machejem, który przedstawi swoją najnowszą książkę zawierającą wybrane przez autora i przełożone na język polski pieśni Jerzego Trzanowskiego (1592-1637), zamieszczone w wydanym po raz pierwszy w 1635 r. kancjonale „Cithara sanctorum”.
czytaj dalej >>Ferie wśród starych książek 2018
Kolejny już raz w czasie ferii zimowych Książnica Cieszyńska zaprasza wszystkich zainteresowanych, szczególnie zaś młodzież gimnazjalną i licealną, do udziału w pokazach i warsztatach poświęconych dziejom książki, kulturze piśmienniczej i historii Śląska Cieszyńskiego. Zajęcia, ilustrowane pokazami zabytkowych rękopisów i druków, wzbogacone multimedialnymi prezentacjami oraz nauką praktycznego korzystania ze zbiorów biblioteki, odbywać się będą w dniach 30 stycznia – 9 lutego 2018 r. w siedzibie Książnicy Cieszyńskiej przy ul. Menniczej 46 w Cieszynie. Udział w pokazach i warsztatach jest bezpłatny.
czytaj dalej >>Wizjoner ponad podziałami. Autograf pamiętnika Pawła Stalmacha
Inicjując w Roku Niepodległości cykl prezentacji „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej”, biblioteka zaprasza w piątek 26 stycznia o godz. 17.00 na prelekcję poświęconą jednemu ze swoich najcenniejszych rękopisów, który pozostaje ściśle związany z dziejami powrotu Śląska Cieszyńskiego do Polski – pamiętnika Pawła Stalmacha. Ilustrowaną prezentacją multimedialną prelekcję na jego temat przedstawi Wojciech Święs.
czytaj dalej >>Początek roku w cieszyńskiej Akademii Niepodległości
W najbliższy poniedziałek 22 stycznia 2018 r. o godz. 16.30 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbędą się pierwsze w tym roku wykłady w ramach otwartej 11 grudnia 2017 r. Akademii Niepodległości. Dotyczyć będą genezy nowoczesnego ruchu niepodległościowego na ziemiach polskich, w tym również na Śląsku Cieszyńskim. Wykład zatytułowany „Socjalistyczna irredenta” wygłosi prof. Włodzimierz Suleja z Wrocławia. Z kolei dr Miłosz Skrzypek z Katowic zaprezentuje wykład pt. „Cieszyńskie drogi do Niepodległości”.
czytaj dalej >>"Ach co to był za ślub". Obrzędy i motywy weselne w cieszyńskiej literaturze ludowej
W piątek 29 grudnia 2017 r. o godz. 17.00 Książnica Cieszyńska zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej”, podczas którego zaprezentowane zostaną najpopularniejsze cieszyńskie utwory poświęcone obrzędom weselnym
czytaj dalej >>