KSIĄŻNICA CIESZYŃSKA
43-400 Cieszyn, ul. Mennicza 46
tel.: (33) 851 38 41, fax: (33) 851 38 45
e-mail: ksiaznica@kc-cieszyn.pl
Strona główna  >  Wydarzenia

Wydarzenia

Kalendarze regionalne na rok 2019 - spotkanie promocyjne

14 grudzień 2018

W piątek 14 grudnia o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się spotkanie promocyjne poświęcone regionalnym kalendarzom na rok 2019. Zaprezentowanych zostanie łącznie dziewięć wydawnictw, o których mówić będą ich redaktorzy. Uczestnbicy spotkania będą mieli okazję nabyć te z omawianych tytułów, które już ukazały się drukiem.

  czytaj dalej >>

Sprawy wielkie i mniejsze. Telegramy z okresu plebiscytowego na Śląsku Cieszyńskim

29 listopad 2018

W piątek 30 listopada 2018 r. o godz. 17.00 w ramach przedostatniego w tym roku spotkania z cyklu „Cymelia i osobliwości” Książnica Cieszyńska zaprasza na prezentację Krzysztofa Kleczka zatytułowaną "Sprawy wielkie i mniejsze. Telegramy z okresu plebiscytowego na Śląsku Cieszyńskim".

  czytaj dalej >>

Państwowotwórczy wysiłek przed listopadem 1918 r. - V sesja wykładowa Akademii Niepodległości

5 listopad 2018

W poniedziałek 5 listopada 2018 r. o godz. 16.30 w Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się piąta już w tym roku sesja wykładowa organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Akademii Niepodległości. Tym razem studenci Akademii wysłuchać będą mogli wykładów prof. dra hab. Krzysztofa Kawalca (Uniwersytet Wrocławski) pt.: Dyplomaci i żołnierze. Działania na rzecz odbudowy państwa polskiego podczas I wojny światowej oraz prof. dra Zdzisława Juliana Winnickiego pt. Budowanie państwowości – Rada Regencyjna Królestwa (Państwa) Polskiego – geneza, działalność, znaczenie.

  czytaj dalej >>

Prezentacja protokołów plenarnych Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego

26 październik 2018

W piątek 26 października 2018 roku o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej”. W związku z przypadającą na przełom października i listopada setną rocznicą wydarzeń, które doprowadziły do powrotu Śląska Cieszyńskiego do Polski zaprezentowane zostaną rękopiśmienne protokoły posiedzeń plenarnych Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego.

  czytaj dalej >>

Cieszyn 1918. Powrót do Ziemi Obiecanej

12 październik 2018

W dniach 12–19 października 2018 r. w Cieszynie odbędzie się cykl wydarzeń składających się na koordynowany przez Książnicę Cieszyńską projekt „Cieszyn 1918. Powrót do Ziemi Obiecanej”, realizowany w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Inicjatywa obejmuje przygotowanie trzech – wyposażonych w katalogi – wystaw, publikację albumu „Cieszyńscy Żołnierze Niepodległości” oraz zorganizowanie debaty edukacyjnej dla młodzieży pod hasłem „Ze współczesnych problemów patriotyzmu”.

  czytaj dalej >>

Dokumentacja badań mózgu Józefa Piłsudskiego

28 wrzesień 2018

W piątek 28 września 2018 r. o godz. 17.00 Książnica Cieszyńska zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Cymelia i osobliwości w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej”, które odbędzie się w sali konferencyjnej biblioteki. W ramach najnowszej odsłony cyklu zaprezentowane zostanie unikalna, otoczona nimbem tajemnicy dokumentacja pośmiertnych badań mózgu marszałka Józefa Piłsudskiego.

  czytaj dalej >>

Trówła pełna książek po raz osiemnasty

21 wrzesień 2018

21 i 22 września 2018 r. odbędzie się kolejna, XVIII. edycja „Skarbów z cieszyńskiej trówły”, w której programie tradycyjnie już znaleźć można ofertę Książnicy Cieszyńskiej. Tym razem biblioteka przygotowała dwie atrakcje – warsztaty typograficzne oraz zwiedzanie z przewodnikiem „Szlaku cieszyńskich archiwów i bibliotek zabytkowych”.

  czytaj dalej >>

Generał Józef Haller - IV sesja wykładowa Akademii Niepodległości

11 wrzesień 2018

We wtorek 11 września 2018 r. o godz. 16.30 w Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się czwarta w tym roku sesja wykładowa organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Akademii Niepodległości. Tym razem studenci Akademii wysłuchają wykładu dra Wojciecha Muszyńskiego (IPN Warszawa) i dra Rafała Sierchuły (IPN Poznań) zatytułowanego Generał Józef Haller (1873-1960) i jego żołnierze

  czytaj dalej >>

"Nowy nieznany świat", czyli najstarsza encyklopedia Ameryki

31 sierpień 2018

Wakacje to czas wypoczynku, urlopów i podróży, dlatego tematem ostatniego wakacyjnego spotkania, które w piątek 31 sierpnia 2018 r. o godz. 17.00 poprowadzi w ramach cyklu „Cymelia i osobliwości” Jolanta Sztuchlik, będzie jedno z XVII-wiecznych, przechowywanych w Książnicy Cieszyńskiej, dzieł geograficznych, zatytułowane „Die unbekante Neue Welt oder Beschreibung des Welt-teils Amerika und des Sud-Landes” („Nowy nieznany Świat albo opis Ameryki i ziemi południowej”).

  czytaj dalej >>

"Wisi zbójnik, wisi za poślednie ziobro". Dokumenty dotyczące najsłynniejszego śląskiego zbójnika

27 lipiec 2018

W piątek 27 lipca 2018 r. o godz. 17.00 Książnica Cieszyńska zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Cymelia i osobliwości w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej”. W ramach spotkania zostaną zaprezentowane przez Krzysztofa Kleczka, "Sprawozdania i oświadczenia w sprawie przebiegu przesłuchania Jerzego Juraszka i trzech innych zbójników z państwa frydeckiego przez sąd ławniczy w Cieszynie w 1716 r.". Dokumenty te związane są z osobą Ondraszka, najsłynniejszego zbójnika ze Śląska Cieszyńskiego.

  czytaj dalej >>

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij