KSIĄŻNICA CIESZYŃSKA
43-400 Cieszyn, ul. Mennicza 46
tel.: (33) 851 38 41, fax: (33) 851 38 45
e-mail: ksiaznica@kc-cieszyn.pl
Strona główna  >  Wydarzenia

Wydarzenia

"Epigramma in turrim curiae Teschinensis" - w 230 rocznicę wielkiego pożaru Cieszyna

22 luty 2019

W piątek 22 lutego 2019 r. o godz. 17.00 Książnica Cieszyńska zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Cymelia i osobliwości w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej”. Tym razem zostanie ono poświęcone wyjątkowemu sposobowi odzwierciedlenia tragicznych i chwalebnych wydarzeń w dziejach Cieszyna, który przybliży dr Aleksandra Golik-Prus.

  czytaj dalej >>

Ferie wśród starych książek 2019

12 luty 2019

Również w tym roku w czasie ferii zimowych Książnica Cieszyńska zaprasza wszystkich zainteresowanych, szczególnie zaś młodzież gimnazjalną i licealną, do udziału w pokazach i warsztatach poświęconych dziejom książki, kulturze piśmienniczej i historii Śląska Cieszyńskiego. Zajęcia, ilustrowane pokazami zabytkowych rękopisów i druków, wzbogacone multimedialnymi prezentacjami oraz nauką praktycznego korzystania ze zbiorów biblioteki, odbywać się będą w dniach 12-22  lutego 2019 r. w siedzibie Książnicy Cieszyńskiej przy ul. Menniczej 46 w Cieszynie. Udział w pokazach i warsztatach jest bezpłatny.

  czytaj dalej >>

Wielka Encyklopedia Francuska - największe przedsięwzięcie literackie XVIII w. oraz summa wiedzy epoki Oświecenia

25 styczeń 2019

W piątek 25 stycznia 2019 r. o godz. 17.00 w ramach spotkania inaugurującego tegoroczną edycję „Cymeliów i osobliwości” Książnica Cieszyńska zaprasza na prezentację Artura Lewandowskiego zatytułowaną „Wielka Encyklopedia Francuska – największe przedsięwzięcie literackie XVIII w. oraz summa wiedzy epoki Oświecenia”.

  czytaj dalej >>

Budowanie Niepodległej - VI sesja wykładowa Akademii Niepodległości

14 styczeń 2019

W poniedziałek 14 stycznia 2019 r. o godz. 16.30 w Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się pierwsza w tym roku sesja wykładowa organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Akademii Niepodległości. Tym razem studenci Akademii wysłuchać będą mogli wykładów prof. dra hab. Janusza Odziemkowskiego (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) pt.: „Dziedzictwo zaborów i budowanie Niepodległej” oraz dra hab. Tomasza Panfila (IPN Lublin) pt. "»Wolność nie jest nam dana...«, czyli rozważania o Ojcach Niepodległej Rzeczypospolitej".

  czytaj dalej >>

Cieszyński "Sprawiedliwy wśród narodów świata"

28 grudzień 2018

W piątek 28 grudnia 2018 r. o godz. 17.00 Książnica Cieszyńska zaprasza na ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu „Cymelia i osobliwości w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej”. Tym razem zostanie ono poświęcone jednemu z przedstawicieli rodu Michejdów - rodu zasłużonego nie tylko dla Śląska Cieszyńskiego.

  czytaj dalej >>

Kalendarze regionalne na rok 2019 - spotkanie promocyjne

14 grudzień 2018

W piątek 14 grudnia o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się spotkanie promocyjne poświęcone regionalnym kalendarzom na rok 2019. Zaprezentowanych zostanie łącznie dziewięć wydawnictw, o których mówić będą ich redaktorzy. Uczestnbicy spotkania będą mieli okazję nabyć te z omawianych tytułów, które już ukazały się drukiem.

  czytaj dalej >>

Sprawy wielkie i mniejsze. Telegramy z okresu plebiscytowego na Śląsku Cieszyńskim

29 listopad 2018

W piątek 30 listopada 2018 r. o godz. 17.00 w ramach przedostatniego w tym roku spotkania z cyklu „Cymelia i osobliwości” Książnica Cieszyńska zaprasza na prezentację Krzysztofa Kleczka zatytułowaną "Sprawy wielkie i mniejsze. Telegramy z okresu plebiscytowego na Śląsku Cieszyńskim".

  czytaj dalej >>

Państwowotwórczy wysiłek przed listopadem 1918 r. - V sesja wykładowa Akademii Niepodległości

5 listopad 2018

W poniedziałek 5 listopada 2018 r. o godz. 16.30 w Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się piąta już w tym roku sesja wykładowa organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Akademii Niepodległości. Tym razem studenci Akademii wysłuchać będą mogli wykładów prof. dra hab. Krzysztofa Kawalca (Uniwersytet Wrocławski) pt.: Dyplomaci i żołnierze. Działania na rzecz odbudowy państwa polskiego podczas I wojny światowej oraz prof. dra Zdzisława Juliana Winnickiego pt. Budowanie państwowości – Rada Regencyjna Królestwa (Państwa) Polskiego – geneza, działalność, znaczenie.

  czytaj dalej >>

Prezentacja protokołów plenarnych Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego

26 październik 2018

W piątek 26 października 2018 roku o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej”. W związku z przypadającą na przełom października i listopada setną rocznicą wydarzeń, które doprowadziły do powrotu Śląska Cieszyńskiego do Polski zaprezentowane zostaną rękopiśmienne protokoły posiedzeń plenarnych Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego.

  czytaj dalej >>

Cieszyn 1918. Powrót do Ziemi Obiecanej

12 październik 2018

W dniach 12–19 października 2018 r. w Cieszynie odbędzie się cykl wydarzeń składających się na koordynowany przez Książnicę Cieszyńską projekt „Cieszyn 1918. Powrót do Ziemi Obiecanej”, realizowany w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Inicjatywa obejmuje przygotowanie trzech – wyposażonych w katalogi – wystaw, publikację albumu „Cieszyńscy Żołnierze Niepodległości” oraz zorganizowanie debaty edukacyjnej dla młodzieży pod hasłem „Ze współczesnych problemów patriotyzmu”.

  czytaj dalej >>

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij