KSIĄŻNICA CIESZYŃSKA
43-400 Cieszyn, ul. Mennicza 46
tel.: (33) 851 38 41, fax: (33) 851 38 45
e-mail: ksiaznica@kc-cieszyn.pl
Strona główna  >  Wydarzenia  >  

"Prawdziwe poznanie jest klejnotem". Wydawnictwa ezoteryczne na Śląsku Cieszyńskim w latach 1918-1939

Data aktualizacji: 2016-12-22 15:31:59

W piątek 25 listopada o godz. 17.00 Książnica Cieszyńska zaprasza na XXVII pokaz z cyklu „Cymelia i osobliwości Książnicy Cieszyńskiej”. Tym razem przedstawione zostaną owiane tajemnicą i nieco zapomniane wydawnictwa ezoteryczne, jakie ukazywały się na Śląsku Cieszyńskim w dwudziestoleciu międzywojennym.

 
 
Z dzisiejszej perspektywy trudno uwierzyć, że w owym czasie dwie beskidzkie wsie – Wisła i Nydek były ważnymi ośrodkami polskiej myśli ezoterycznej. Tam mieściły się siedziby redakcji czasopism i wydawnictw poświęconych wiedzy duchowej, mieszkali wybitni polscy parapsycholodzy, jasnowidzowie i teozofowie. Autor prezentacji Rafał Cholewa zabierze uczestników w pasjonującą podróż w czasie, do epoki wirujących stolików, seansów spirytystycznych, kiedy takie miejsca jak Wisła emanowały niezwykłymi wibracjami i przyciągały badaczy zjawisk medialnych, jak chociażby słynnego pozytywistę, parapsychologa i wynalazcę Juliana Ochorowicza, a za nim liczne grono ezoteryków i propagatorów szeroko pojętej "nowej duchowości". Prezentując historie związane z osobami redaktorów, wydawców pism ezoterycznych i charakteryzując wydawnictwa o tematyce ezoterycznej, prelegent wyjaśni m.in. który z wiślańskich ezoteryków popularyzował słynny czakram wawelski, na łamach jakiego pisma promowano wegetarianizm i ziołolecznictwo, który z wielkich przywódców II Rzeczypospolitej posiadał zdolności telepatyczne i jaki był jego związek z ośrodkiem ezoterystów w Wiśle, a także kto był pierwszym znanym bioenergoterapeutą na Śląsku Cieszyńskim.


 

 

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij