KSIĄŻNICA CIESZYŃSKA
43-400 Cieszyn, ul. Mennicza 46
tel.: (33) 851 38 41, fax: (33) 851 38 45
e-mail: ksiaznica@kc-cieszyn.pl
Strona główna  >  Wydarzenia  >  

"Boska komedia" - najbardziej znany literacki obraz piekła

Data aktualizacji: 2017-02-20 11:10:48

 

Książnica Cieszyńska zaprasza na kolejny pokaz z cyklu "Cymelia i osobliwości Książnicy Cieszyńskiej", który odbędzie się w piątek 24 lutego o godz. 17.00. Prezentacja, zatytułowana „Boska komedia” – najbardziej znany literacki obraz piekła, poświęcona zostanie wiekopomnemu dziełu Dantego, będącemu arcydziełem literatury światowej i syntezą kultury średniowiecznej.
 

 

Szymonie Magu, nędzni świętokupcy,
Co rzeczy boskie, które winny z cnotą
Żenić się, jako chciwcy i porubcy
     Gwałcicie podle za srebro i złoto!
Teraz wam, w ten dół trzeci potępionem,
Pieśń ma zahuczy wieczystą sromotą.

 

Fragment Pieśni XIX przedstawiający cierpienia tych, którzy splamili się grzechem symonii. Pokutują oni umieszczeni w głębokich jamach głowami w dół, a ich wystające nogi chłoszcze ogień. Termin symonia pochodzi od Szymona Maga, który usiłował odkupić od apostołów dar udzielania Ducha Świętego. Ilustracja autorstwa Gustava Doré, XIX-wiecznego francuskiego grafika i ilustratora, który zasłynął m. in. jako ilustrator historii biblijnych.

 
 

 

 

Jeden z pierwszych autorów całościowego przekładu "Boskiej komedii" na język polski – Antoni Stanisławski pisze: Dante wyobraża Piekło jako przepaść niezmiernie obszerną i głęboką, mającą kształt lejki, albo wydrążonego ostrosłupa, obróconego wierzchołkiem do środka ziemi, a podstawą do jej powierzchni. Otchłań ta dzieli się na dziewięć kół czyli pasów; a z nich niektóre zawierają w sobie po kilka obrębów. Pierwszy pas jest najrozleglejszy; następujące, w miarę jak się zagłębiają, coraz mniejszą mają objętość, - ale większych zbrodniarzy są siedliskiem i sroższe przedstawiają męczarnie.


Autor prelekcji Krzysztof Kleczek zaprezentuje XVI-wieczne egzemplarze dzieła, jak również młodsze wydania poematu włoskiego poety. Prezentacja odpowie na pytania: w jaki sposób wyobrażano sobie piekło w średniowieczu i kogo w nim widziano, który z polskich pisarzy był wielbicielem twórczości Dantego i namiętnym kolekcjonerem jego dzieł, oraz kto był jednym z najbardziej znanych XIX-wiecznych ilustratorów „Boskiej komedii”.


W XIX wieku, kiedy doszło do renesansu popularności dzieła Dantego, znany polski pisarz napisał: Tak wielostronnie pięknem i wielkiem jest to dzieło, tak w sobie wiele zamyka, że zbliżenie się doń, nie rozczarowanie, ale coraz większy zapał obudza. Lekceważyć Dantego ten tylko może, kto go nie zna, lub zaznał z dalekiego o nim rozgłosu.

 
 

 

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij