KSIĄŻNICA CIESZYŃSKA
43-400 Cieszyn, ul. Mennicza 46
tel.: (33) 851 38 41, fax: (33) 851 38 45
e-mail: ksiaznica@kc-cieszyn.pl
Strona główna  >  Wydarzenia  >  

Cieszyn teatralny

Data aktualizacji: 2010-10-08 10:15:52

W 2010 r. mija sto lat od oddania do użytku siedziby cieszyńskiego teatru. Z tej okazji Książnica Cieszyńska zaprasza do obejrzenia wystawy „Cieszyn teatralny”, na której zaprezentowano afisze, plakaty, programy teatralne, teksty dramatów, i inne pamiątki dokumentujące tradycje teatralne miasta od czasów najdawniejszych po współczesność. Magię teatru pozwolą zwiedzającym odczuć rekwizyty udostępnione dzięki uprzejmości dyrekcji Teatru w Czeskim Cieszynie, Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz Cieszyńskiego Studia Teatralnego. Ekspozycja, która otwarta została w piątek, 24 września 2010 r. w Galerii Książnicy Cieszyńskiej, czynna będzie do 29 stycznia 2011 r. Zwiedzać można ją we wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 8.00-18.00 oraz w soboty w godz. 9.00-15.00.

 


 

 

Przedstawienia teatralne odbywały się w Cieszynie już w XVII w. Wystawiano je w różnych językach i w kilku lokalach. Najstarsze spektakle były dziełem uczniów i nauczycieli tutejszego gimnazjum jezuickiego. Miały tematykę religijną i wystawiane były po łacinie. Scenę budowano zwykle na środku cieszyńskiego rynku. Niedaleko, na tyłach ratusza w 1726 r. powstała sala redutowa, w której działał Teatr Miejski (Stadt Theater), głównie sprowadzający spektakle z większych ośrodków, takich jak Opawa czy Wiedeń. Był to teatr niemiecki, który w tej sali działał aż do początku XX w.

 

Od połowy XIX w., w okresie kształtowania się nowoczesnej świadomości narodowej, powstające na Śląsku Cieszyńskim narodowe stowarzyszenia kulturalno-oświatowe rozwijały między innymi działalność teatralną. Pierwsze polskie amatorskie przedstawienia teatralne wystawiono wspólnie z amatorskim teatrem niemieckim w 1853 r. w sali redutowej ratusza. Założona w 1861 r. Czytelnia Ludowa urządzała spektakle kolejno w hotelu „Pod Lwem” na rogu Rynku i ul. Niemieckiej (dziś Mennicza), w domu Hudeczka przy ul. Niemieckiej nr 3, a następnie w hotelu „Pod Złotym Wołem”. Od 1901 r. przedstawienia amatorskie, nie tylko polskie, ale także czeskie, odbywały się w nowo powstałym Domu Narodowym. Oddany do użytku w 1910 r. nowy gmach teatru został otwarty pod szyldem Teatru Niemieckiego i taki wyłącznie charakter miał przez pierwsze lata istnienia. Dopiero po 1918 r., już w Rzeczypospolitej, udostępniał swoje wnętrza również imprezom polskim.

 

Po II wojnie światowej życie teatralne Cieszyna uległo poważnym zmianom. W Czeskim Cieszynie powstał w 1945 r. zawodowy teatr pod nazwą Těšínské divadlo, dysponujący własnym zespołem, najpierw czeskim, do którego w 1951 r. dołączył zespół polski. Ten ostatni, działający pod nazwą Scena Polska, jest jedynym polskim teatrem zawodowym poza granicami Polski. W 1948 r. powstał Teatr Lalek „Bajka”, przez wiele lat działający pod egidą PZKO, obecnie stanowiący obok Sceny Polskiej drugą polską część Teatru czeskocieszyńskiego.

 

Po polskiej stronie granicy, w stuletnim budynku Teatru, po wojnie nazwanym imieniem Adama Mickiewicza, działa dziś teatr impresaryjny, wprawdzie bez własnego zespołu, ale z sukcesem prezentujący spektakle i imprezy, sprowadzane z innych ośrodków. Najmłodszym cieszyńskim teatrem jest założone przez Bogusława Słupczyńskiego w 2000 r. Cieszyńskie Studio Teatralne, grupa wpisująca się w nurt współczesnego teatru alternatywnego. Pomimo trudnych warunków działania, braku stałego lokalu, grupa ma już na swoim koncie sporo sukcesów i nagród na festiwalach teatralnych. Do tradycji teatralnych Cieszyna po 1989 r. włączone zostały festiwale teatralne, swoją renomą wykraczające poza granice regionu.
 

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij