Theatrum machinarum generale

Data aktualizacji: 2017-07-21 21:15:40

W ramach cyklu "Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej" w piątek 19 maja 2017 r. o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się pokaz dzieła "Theatrum machinarum generale" autorstwa Jacoba Leupolda, niemieckiego inżyniera i fizyka.
 

Jacob  Leupold: Theatrum machinarum generale Schau-Platz des Grundes mechanischer Wissenschaften  das  ist deutliche Anleitung zur Mechanic oder Bewegungs-Kunst...  Leipzig  1724.
Stona tytułowa z zapisem proweniencyjnym Leop. Scherschnick. 1801
.

 
Niezwykle bogato ilustrowana (ponad 400 miedziorytów) siedmiotomowa publikacja, wydana w trzeciej dekadzie XVIII wieku, jest jednym z pierwszych tak obszernych dzieł skupiających całość ówczesnej wiedzy dotyczącej mechaniki i inżynierii, a jednocześnie ostatnim u progu wieku pary, kiedy zastosowana przemysłowo maszyna parowa i inne wynalazki dotyczące m.in technologii obróbki materiałów i surowców doprowadziły do rewolucji przemysłowej. Prowadzący pokaz Krzysztof Kleczek odpowie na pytania, kim był autor tej monumentalnej publikacji i jak udało mu się wydać tak kosztowne dzieło. Prelegent opowie między innymi, w jaki sposób w europejskich stolicach stawiano przywożone  z Egiptu  obeliski i jak zaopatrywano Paryż w wodę. Nie zabraknie również informacji o polonikach związanych z prezentowanym dziełem.