Przed dziewięćdziesięciu laty (1931) ukazał się rocznik czasopisma „Wierchy” poświęcony w większości Beskidowi Śląskiemu. Inicjatorem tej akcji był Kazimierz Sosnowski, jeden z najwybitniejszych propagatorów turystki pieszej i Beskidów.
Kazimierz Sosnowski był założycielem schronisk turystycznych oraz twórcą szlaków turystycznych. W 1914 r. wydał jeden z pierwszych przewodników po Beskidach: „Przewodnik po Beskidzie Zachodnim – od Krynicy po Wisłę łącznie z Pieninami i terenami narciarskimi”. W 1923 r. zaproponował utworzenie i nadzorował realizację, w przyszłości nazwanego jego imieniem, Głównego Szlaku Beskidzkiego.
Autorami poszczególnych części są: Gustaw Morcinek – „Uroda Beskidu Śląskiego”, Kazimierz Simm – „Przyroda Beskidu Śląskiego”, Jan Galicz – „Turystyka w Beskidzie Śląskim” oraz Paweł Zawada – „Istebna”. Większość ilustracji zamieszczonych w publikacji sygnowane jest nazwiskami Kubisz i Święch – właścicieli zakładu fotograficznego w Cieszynie.
Poświęcona Beskidowi Śląskiemu część rocznika „Wierchów” wydana została w 1931 r. również w formie samoistnej odbitki posiadającej oryginalną okładkę i stronę tytułową. Okładkę zdobi zdjęcie zatytułowane „Góral przy źródle zdrowej wody na Kubalonce”. Egzemplarz przechowywany w Książnicy Cieszyńskiej pochodzi z księgozbioru Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego.
W dobie kiedy Beskid Śląski należy do najbardziej zagospodarowanych obszarów górskich w Polsce z pewną dozą nostalgii wybrzmiewają słowa Kazimierza Sosnowskiego z końca przedmowy: „Więc w Śląski Beskid skrzykuję was literaci, uczeni, artyści i was także, błędni rycerze włóczęgi”.
Oprac. Krzysztof Kleczek.