W poniedziałek 29 kwietnia o godz. 17.30 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się wykład dr. Gerarda Kilroya (St Catharine’s College, University of Oxford) i dr Clarindy Calmy (Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera) zatytułowany „Ślady Oksfordczyka w Cieszynie”, poświęcony św. Edmundowi Campionowi (1540-1581) oraz odnalezionemu w Książnicy Cieszyńskiej rękopisowi jego autorstwa.
Gdy w 1775 r. ks. Leopold Jan Szersznik (1747-1814) po trzynastoletnim pobycie na Morawach i w Czechach powrócił do rodzinnego Cieszyna, był już posiadaczem pokaźnej kolekcji zgromadzonych w czasie studiów druków i rękopisów. Wśród tych ostatnich znajdował się obszerny, acz niepozorny manuskrypt z XVI w., zatytułowany „Concionale ex concionibus a R[everedissimo] P[atre] Edmundo Campiano S[ocietatis] J[esu] pronunciatis collectum A[nno] D[omini] 1599”. W jaki sposób Szersznik wszedł w jego posiadanie, nie wiadomo. Można jedynie przypuszczać, że – podobnie jak miało to miejsce w przypadku kilku innych cennych rękopisów – pozyskał go z biblioteki kolegium akademickiego św. Klemensa w Pradze. Pozwalał na to cesarski reskrypt, uprawniający jezuitów do zatrzymania książek, które w chwili kasaty Towarzystwa Jezusowego były w ich dyspozycji. Że ów manuskrypt pochodzić mógł z klementyńskiej biblioteki, wskazywać zdaje się jego autorstwo. Edmund Campion (1540-1581) był bowiem jezuitą, który, odbywszy nowicjat w Brnie, przez sześć lat wykładał retorykę i filozofię właśnie w kolegium św. Klemensa w Pradze. Postać to nietuzinkowa. Urodzony w Londynie, absolwent Oksfordu, uniwersytecki wykładowca i diakon Kościoła Anglikańskiego, w latach sześćdziesiątych przeżył nawrócenie i po ucieczce z Anglii i kilkuletnim pobycie w Irlandii, Flandrii i Rzymie wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, a jako nowicjusz trafił na Morawy. Po otrzymaniu w 1578 r. święceń kapłańskich i krótkim pobycie w Wiedniu, w 1580 r. został wysłany z misją ewangelizacyjną do Anglii, gdzie na skutek prowadzonej działalności duszpasterskiej oraz rozgłosu, jaki w Anglii zyskały jego pisma polemiczne, został uwięziony, poddany torturom i ostatecznie – jako zdrajca stanu, któremu to oskarżeniu podlegali wszyscy praktykujący katolicy w Anglii – w 1581 r. stracony.
Jego dzieło, przywiezione przez ks. Szersznika z Czech, spoczęło na półce cieszyńskiej biblioteki i – jak się zdaje – przez długie lata nie wzbudzało tu żadnego zainteresowania. Na jego obecność zwrócono uwagę dopiero w latach dwudziestych XX w. Wówczas to na łamach wydawanego w jezuickim seminarium w Woodstock (Maryland) pisma „The Woodstock Letters” ukazała się krótka wzmianka, informująca o przechowywanym w Cieszynie manuskrypcie Campiona. Treść doniesienia zdaje się wskazywać, że jego autor miał okazję zapoznać się z dziełem angielskiego jezuity z autopsji, bądź też otrzymał z Cieszyna jego dokładny opis. W tym czasie Edmund Campion był już postacią powszechnie znaną. Uznany za męczennika, w 1886 r. został beatyfikowany przez papieża Leona XIII. Kilkadziesiąt lat później jego proces kanonizacyjny miał doprowadzić do wyniesienia Edmunda Campiona na ołtarze jako świętego. W grupie czterdziestu angielskich i walijskich męczenników został kanonizowany przez papieża Pawła VI w 1970 r. Równolegle ożywieniu uległy badania nad jego spuścizną pisarską, która, zważywszy na – z jednej strony – znaczną ruchliwość autora, a z drugiej – nieprawomyślność wobec panującego w Anglii przez kilka wieków wyznania, do tej pory nie została nawet w całości skatalogowana.
Wykład, który przy okazji kwerend w Książnicy wygłoszą dla cieszyńskiej publiczności dr Clarinda Calma i dr Gerard Kilroy, poświęcony będzie biografii Edmunda Campiona oraz jego polskim powiązaniom i odniesieniom. Analizie poddany zostanie także pisarski dorobek angielskiego jezuity, zwłaszcza zaś znaczenie, jakie dla rozwoju badań w tej dziedzinie ma odnalezienie cieszyńskiego rękopisu.