W czwartek 7 grudnia 2017 r. o godz. 17.00 w Sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się spotkanie z Alfredem Znamierowskim, który cieszyńskim czytelnikom dał się poznać, jako autor wydanej w 2011 r. monografii „Pieczęcie i herby Śląska Cieszyńskiego”. Podczas spotkania autor zaprezentuje swoje kolejne dzieło, ogłoszony drukiem ledwie przed kilkoma miesiącami monumentalny leksykon „Heraldyka i weksylologia”.
O ile heraldyka jest pojęciem powszechnie znanym, to znaczenie widniejącego w tytule albumu Alfreda Znamierowskiego pojęcia weksylologia nie dla wszystkich może być zrozumiałe. Nic w tym zresztą dziwnego, bo określa ono dziedzinę wiedzy stosunkowo młodą, swoimi początkami sięgająca zaledwie połowy XX w., która należy do nauk pomocniczych historii i swój rodowód wywodzi wprost z heraldyki. Jej przedmiotem są wszelkiego rodzaju flagi, chorągwie, proporce, sztandary, tak w ich ujęciu formalnym, jak i w odniesieniu do przekazywanych za ich pośrednictwem treści oraz reguł, którym obie te sfery powinny podlegać. Nazwa weksylologia zrodziła się z łacińskiego słowa vexillum jako zdrobnienia od słowa velum (płótno).
Ów ścisły związek pomiędzy heraldyką i weksylologią respektuje też i odzwierciedla nowa książka Alfreda Znamierowskiego, która ukazała się w prestiżowym wydawnictwie „Arkady”, otrzymując wysmakowaną formę edytorską. Album przyciąga jednak uwagę nie tylko swoimi walorami artystycznymi, ale także imponującą objętością. Zawiera bowiem ponad 500 stron w formacie 22×31 cm Jak reklamuje wydawnictwo: Czytelnik znajdzie tu w encyklopedycznym skrócie wyjaśnienia wszystkich pojęć, używanych w obu naukach pomocniczych historii wymienionych w tytule. Biorąc pod uwagę zakres prezentowanej tematyki i bogactwa materiału ilustracyjnego jest to dzieło bez precedensu w światowym edytorstwie. Obejmuje ponad 1600 haseł i blisko 3000 ilustracji, przedstawiających ponad 2600 herbów i 1200 weksyliów, a także setki figur heraldycznych, symboli graficznych, pieczęci, monet, orderów, odznak, oznak, obrazów, rzeźb, map i innych zabytków.
Nie oznacza to jednak, że dzieło to przeznaczone jest wyłącznie dla specjalistów i zafascynowanych heraldycznymi artefaktami hobbystów. Zarówno jego konstrukcja, jak styl, w jaki zostało napisane, bardzo dalekie są bowiem od oschłości cechującej naukowe encyklopedie i leksykony. Przeciwnie, swoja atrakcyjną formą, wielością ilustracji i przystępnym, barwnym językiem ułatwia odbiór nawet nieprzygotowanemu profesjonalnie czytelnikowi, który za pośrednictwem albumu nie tylko odkryć może nieznany sobie wcześniej świat symboli, ale i zgłębić genezę oraz znaczenie napotykanych wokół i mijanych dotąd z obojętnością barw i figur heraldycznych.
*
Równie często w przestrzeni publicznej spotykamy się z herbami. O tym, gdzie, kiedy i dlaczego powstały dowiedzieć się możemy z przepięknej pod względem edytorskim, imponującej publikacji Arkad – „Heraldyka i weksylologia” Alfreda Znamierowskiego. […] Polecam jednak tę książkę nie tylko do czytania, lecz także do oglądania, do smakowania skrytych w niej delicji.
Krzysztof Masłoń, „Do Rzeczy”
Nad tą książką można godziny przesiedzieć, kontemplując wielokolorowe ilustracje, i skacząc od hasła do hasła. Te pisane są trochę w stylu Zygmunta Glogera, a może nawet przedoświeceniowych twórców kompendiów – nie suchym językiem ale barwnie, jak ilustrujące je ryciny. Są podane przykłady występowania w herbach różnych godeł, z wyjaśnioną symboliką.
Jarosław Drużycki, OX.PL