Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, dlatego Książnica Cieszyńska przygotowała letnie warsztaty poświęcone dziejom książki oraz regionu. Jak co roku zajęcia kierujemy do uczniów szkół podstawowych i średnich. Z pewnością nie będą nudne.
Nasze warsztaty nie mają wyznaczonych terminów. Mogą się za to odbywać w siedzibie Książnicy Cieszyńskiej przy ul. Menniczej 46 w Cieszynie w godz. 8.00-13.30 od poniedziałku do piątku w dniach od 3 lipca do 14 sierpnia 2023 r. By wziąć w nich udział należy wcześniej uzgodnić szczegóły, kontaktując się z osobami odpowiedzialnymi za ich przeprowadzenie. Nazwiska i numery telefonów podane są pod opisami lekcji. Za przeprowadzenie zajęć pobierana jest opłata w wysokości 100 zł niezależnie od liczby osób biorących udział w danej prezentacji. Maksymalne liczby uczestników zostały wskazane w opisach. Zajęcia są organizowane zgodnie z Regulaminem imprez Książnicy Cieszyńskiej.
PROPOZYCJE NASZYCH ZAJĘĆ |
Książka w starożytności. Od kamienia i tabliczki drewnianej do tabliczki glinianej
Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jakich materiałów pisarskich używali starożytni Rzymianie i Grecy czy mieszkańcy Mezopotamii, a także w jaki sposób wpływały one na rodzaj pisma i formy książki, którymi się posługiwali. Poznają odpowiedzi na pytania, np. co to jest ostrakon i co łączy dawne tabliczki z dzisiejszą książką, tabletem czy laptopem?
Warsztaty będą się składać z krótkiej prezentacji multimedialnej oraz części praktycznej, podczas której będzie okazja podjąć próbę zapisania pismem klinowym glinianej tabliczki. Na zakończenie lekcji jej uczestnicy będą mieli za zadanie odczytanie wyrazów zaszyfrowanych hieroglifami i pismem klinowym.
Zajęcia kierowane są do dzieci i młodzieży. Grupy do 20 osób. Prowadzenie: Jolanta Sztuchlik, tel. +48 33 85 13 844.
Konserwacja dawnej książki
Te zajęcia przybliżą trudną sztukę konserwacji. Prezentacja przedstawi kolejne etapy zabezpieczania starych ksiąg, map i dokumentów. Uczestnicy zobaczą księgę po konserwacji, poznają historię wielkiego globusa z biblioteki Szersznika, zostaną też zaproszeni do jednej z pracowni konserwatorskich, gdzie uzupełnia się brakujące fragmenty w papierowych kartach przy pomocy specjalnej maszyny.
Zajęcia kierowane są do starszych dzieci i młodzieży. Grupy do 12 osób. Prowadzenie: Łucja Brzeżycka i Elżbieta Łęgowska, tel. +48 33 85 13 846 lub +48 33 85 13 847.
Kolorowy świat mozaiki
Warsztaty plastyczne będą polegać na tworzeniu obrazów w technice mozaiki. Z drobnych, kolorowych kartoników zestawione zostaną obrazki inspirowane ilustracjami ze starych ksiąg przechowywanych w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej, choć do wyboru będą też gotowe szablony. Z kolorowych kawałeczków będzie można ułożyć na przykład wnętrze biblioteki Szersznika, budynek Książnicy, Studnię Trzech Braci albo różowego jelonka na tle Zamku. Całość zostanie wykończona połyskującymi „fugami” imitującymi szklane pierwotypy. Warsztaty zostaną wzbogacone o ciekawostki i podstawowe informacje historyczne na temat mozaik.
Zajęcia kierowane są do dzieci i młodzieży. Grupy do 20 osób. Prowadzenie: Łucja Brzeżycka i Elżbieta Łęgowska, tel. +48 33 85 13 846 lub +48 33 85 13 847.
W świecie cieszyńskiej baśni
W ramach tych warsztatów zapraszamy do świata cieszyńskich legend i baśni, których pokaźny zbiór jest na co dzień ukryty w magazynach Książnicy Cieszyńskiej. Dodatkowo nasi goście będą mogli obejrzeć miniwystawę bogato ilustrowanych wydań regionalnych bajek. Najmłodszym przeczytamy kilka fantastycznych opowiadań ze Śląska Cieszyńskiego, a na koniec zachęcimy wszystkich do stworzenia własnych książkowych zakładek inspirowanych postaciami najpopularniejszych cieszyńskich baśni.
Zajęcia są kierowane do dzieci i młodzieży. Grupy do 20 osób. Prowadzanie: Katarzyna Guzy, tel. +48 33 851 38 42.
Tajemnice bibliotek i starych książek
Uczestnicy tych zajęć w przystępny sposób dowiedzą się, do czego służy biblioteka oraz jak korzystać z jej zbiorów. Usłyszą, kim był założyciel najstarszej biblioteki publicznej w Cieszynie i skąd się wzięła jego miłość do książek. W trakcie zajęć będzie okazja do zwiedzenia Książnicy Cieszyńskiej, przedstawimy też szereg ciekawostek na temat starych książek oraz przechowywanego w Książnicy księgozbioru. Na koniec pogadanki jej uczestnicy będą mogli sprawdzić swą bibliotekarską wiedzę w krótkim, okolicznościowym quizie.
Zajęcia kierowane są do dzieci i młodzieży. Grupy do 20 osób. Prowadzenie: Witold Kożdoń, tel. +48 33 85 13 841.