W zdigitalizowanej kolekcji książek dawnych Książnicy Cieszyńskiej można znaleźć katalog narzędzi, pochodzący ze słynnego sklepu żelaznego Józefa Konczakowskiego.
Józef Konczakowski przybył na Śląsk Cieszyński z Galicji Wschodniej w drugiej połowie XIX w. 1 stycznia 1878 roku otworzył w Cieszynie sklep z wyrobami żelaznymi. W interesach powodziło mu się na tyle dobrze, że z niewielkiej początkowo placówki stworzył świetnie rozwijającą się firmę, o czym świadczy także wyróżnienie, jakim było nadanie mu tytułu „Cesarskiego i królewskiego dostawcy dworu”.
Po śmierci Józefa w 1909 roku firmę odziedziczył jego syn, Bruno Konczakowski, wykształcony w szkole handlowej w Wiedniu, który oprócz tego, że z powodzeniem kontynuował rodzinny biznes, stworzył także prywatne muzeum, słynne z unikatowych dzieł sztuki i militariów.
Sklep żelazny Józefa Konczakowskiego miał swoją siedzibę w kamienicy na Placu Demla 19 (dziś Rynek 19). Oprócz wysokiej jakości narzędzi oferował także materiały budowlane takie jak: cement, elementy na pokrycia dachowe, wyroby stalowe z arcyksiążecych śląskich i galicyjskich hut oraz sprzęt dla myśliwych (strzelby, rewolwery, torby myśliwskie). Oferta handlowa była skierowana dla m.in.: rolników, kowali, ślusarzy, stolarzy, cieśli, szewców, bednarzy, szewców, robotników budowlanych i pasjonatów łowiectwa.
Prezentowany tu katalog handlowy firmy J. Konczakowski przedstawia się niezwykle interesująco nie tylko ze względów technicznych, ale także z uwagi na bogatą szatę graficzną, stanowiącą dodatkową reklamę dla obszernego wyboru profesjonalnych narzędzi ręcznych, wykonanych ze stali narzędziowej wysokiej jakości, będących wówczas przedmiotem pożądania dla każdego fachowca, rzemieślnika, czy majsterkowicza.
Katalog firmy J. Konczakowski można przeglądać w cyfrowej kolekcji Książnicy Cieszyńskiej: https://www.sbc.org.pl/dlibra/publication/341928/edition/323043/content
Publikację zdigitalizowano i udostępniono w ramach projektu „Udostępnienie cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego on-line”: https://www.sbc.org.pl/dlibra/collectiondescription/448
Rafał Cholewa